Czy można prowadzić sprawy prawne po pracy? - Nasze prawo

kancelaria adwokacka gdańsk

Czym jest kultura prawna

Jednym z wielu pojęć związanych z prawem jest kultura prawna. Pojęcie kultury prawnej oznacza po prostu aspekt ogólnie pojmowanej kultury, który odnosi się do stosunku człowieka wobec prawa. Definicja kultury prawnej obejmuje takie

Czy można prowadzić sprawy prawne po pracy? - Nasze prawo kancelaria adwokacka gdańsk
zagadnienie, jak przejawiające się w społeczeństwie postawy wobec prawa, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe. Prawo, przejawiające się w postawach, jest rozumiane jako aparat egzekwujący sprawiedliwość, ale również jako instytucja i konkretne normy prawne. Główną podstawą kultury prawnej jest postępowanie, które jest określane jako prawe w przypadku jednostek oraz jako praworządne w przypadku państw i organizacji. Istnieje także inna definicja kultury prawnej, przedstawiona przez innego badacza socjologii prawa. Według innej definicji kultura prawna jest ogółem nawyków i wartości związanych z akceptacją, oceną, krytyką i realizacją obowiązującego prawa. Ostatnia i najkrótsza koncepcja kultury prawnej brzmi następująco - jest to ogół prawnych działań symbolicznych danej zbiorowości w określonym czasie.


Jakie można wyróżnić gałęzie prawa

Prawo jest bardzo szerokim pojęciem, które obejmuje szereg różnych norm i przepisów prawnych, dlatego konieczny jest podział na różne działy. Gałąź prawa to nic innego, jak określony podzespół norm prawnych, które ze względu na wybrane kryterium stanowią spójną całość. Istnieją dwa podziały gałęzi prawa - jeden to podział ze względu na metodę regulacji, a drugi to podział ze względu na przedmiot regulacji. W podziale prawa za względu na metod regulacji można wyróżnić prawo wewnętrzne, w ramach którego znajduje się prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo karne, prawo administracyjne, prawo rodzinne i opiekuńcze oraz prawo podatkowe. Można wyróżnić jeszcze, poza prawem wewnętrznym, prawo międzynarodowe. W ramach drugiego podziału gałęzi prawa ze względu na przedmiot regulacji można wyróżnić prawo autorskie, prawo budowlane, prawo dziecka, prawo o ruchu drogowym, prawo naukowe oraz wiele innych. Podział prawa na poszczególne gałęzie jest przeprowadzony na dwa sposoby, które biorą pod uwagę inny czynnik podziału.


Koszt usług adwokackich

Czasem zdarza się potrzeba, w związku z różnymi zaistniałymi sytuacjami, że trzeba skorzystać z usług kancelarii adwokackiej. Ceny za usługi adwokackie różnią w zależności od rodzaju świadczonej usługi. Wycena danej usługi świadczonej przez kancelarię adwokacką jest często ustalana na spotkaniu indywidualnym z klientem. Cena za daną usługę jest uzależniona od wielu czynników, takich jak rodzaj prowadzonej sprawy, stopień skomplikowania, przewidywany czas trwania oraz ilość potrzebnych materiałów do opracowania i ilość zgłoszonych roszczeń. Ponadto niektóre kancelarie oferują swoje usługi przedsiębiorcom na zasadzie ryczałtu na określony przedział czasu. Wycena konkretnej usługi świadczonej przez adwokata zależy więc od wielu czynników, dlatego najlepiej umówić się na spotkanie by omówić szczegóły wynagrodzenia. Jeśli musimy skorzystać z usług adwokata, polegającymi między innymi na pomocy prawnej, najlepiej jest znaleźć za pomocą wyszukiwarki kancelarię adwokacką i telefonicznie umówić się na spotkanie.


Jaka jest różnica między adwokatem a radcą prawnym

Zawód adwokata jest jednym z wielu zawodów, których przedmiotem zainteresowania jest prawo. Charakterystyką zawodu adwokata jest to, że polega on na świadczeniu różnego rodzaju pomocy prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem udzielania porad prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami. Innym zawodem związanym z prawem jest radca prawny, który posiada bardzo zbliżony zakres działań do adwokata. Zawody adwokata oraz radcy prawnego są ze sobą pokrewne. Jednak podstawową różnicą miedzy tymi dwoma profesjami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy, którą posiadają radcowie prawni. Natomiast możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym posiadają adwokaci. Podział na adwokatów oraz radców prawnych jest uznawany za sztuczny, więc z tego powodu bywają wysnuwane koncepcje połączenia tych dwóch zawodów w jednej wspólnej korporacji. Jednak póki co, profesje adwokata oraz radcy prawnego pozostają osobnymi zawodami, dlatego warto być świadomym różnicy między tymi pojęciami.



© 2019 http://nasze-prawo.mikinka.com.pl/